Universitatea Transilvania din Brasov, Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor
Departamentul Automatica si Tehnologia Informatiei
str. Mihai Viteazul 5, et. 3, Brasov
automaticaunitbv.ro
+40 268 418 836
https://facebook.com/atibrasov

Spatii

Laboratorul Automate programabile & Procesare paralela si distribuita

Discipline deservite:

  • Automate și microprogramare
  • Calculatoare de proces şi sisteme de operare în timp real
  • Rețele de calculatoare
  • Sisteme de operare
  • Procesare paralelă şi distribuită
  • Tehnici de inteligenţă artificială
  • Sisteme expert

Laboratorul Sisteme si tehnologii informatice si de comunicatii

Discipline deservite:

  • Procesarea datelor
  • Baze de date
  • Managementul datelor
  • Ingineria sistemelor de programe

Laboratorul Sisteme de reglare automata

Discipline deservite:

  • Teoria sistemelor II
  • Ingineria reglării automate
  • Sisteme de conducere a proceselor tehnologice
  • Ingineria sistemelor de programe

Laboratorul Teoria sistemelor

Discipline deservite:

  • Teoria sistemelor I
  • Prelucrarea semnalelor
  • Sisteme automate cu eşationare
  • Sisteme adaptive şi robuste
  • Sisteme dinamice cu evenimente discrete

Laboratorul Programare şi limbaje de programare

Discipline deservite:

  • Programarea calculatoarelor şi limbaje de programare I

Laboratorul Actionari electrice reglabile

Discipline deservite:

  • Electronică de putere
  • Maşini electrice şi acţionări
  • Controlul acţionărilor electrice/Servosisteme electrice
  • Identificarea sistemelor

Laboratorul Informatică aplicată

Discipline deservite:

  • Circuite logice programabile
  • Sisteme de conducere a roboţilor
  • Conducerea structurilor flexibile de fabricație
  • Fiabilitatea sistemelor de programe
  • Fiabilitate şi diagnoză
  • Robotică
  • Procesarea datelor

Laboratorul VIII14

Laboratorul Circuite și sisteme digitale

Discipline deservite:

  • Analiza şi sinteza circuitelor numerice I
  • Analiza şi sinteza circuitelor numerice II
  • Arhitectura calculatoarelor
  • Sisteme cu microprocesoare
  • Procesoare digitale de semnal
  • Sisteme de vedere artificială

Laboratorul Sisteme informatice

Discipline deservite:

  • Programarea calculatoarelor şi limbaje de programare II
  • Programarea calculatoarelor şi limbaje de programare III
  • Grafică asistată de calculator
  • Tehnologii web

Laboratorul Circuite electronice

Discipline deservite:

  • Circuite electronice liniare
  • Electronică digitală

Laboratorul Fizica

Discipline deservite:

  • Fizică